Konsept ürün fotoğraf çekimi nedir ve nasıl yapılır? Ürün fotoğrafı çekimi sırasında nelere dikkat edilmelidir? “Konsept Ürün Çekimi nedir?” sorusunu yanıtlayarak başlayalım… Konsept ürün fotoğrafı marka ve şirketlerin, ürün ve hizmetlerini hedef kitleye belirli hikayeler ve kompozisyonlar aracılığıyla sunması şeklinde tanımlanabiliyor. Ürünlerin hangi konsept ile sunulması gerektiği konusunda ürünün nitelikleri ve hedef kitlenin özellikleri belirleyici oluyor. “Konsept ürün çekimi nedir?” sorusunun cevabını buradan yola çıkarak vermek mümkün oluyor.

Konsept kavramı, bir ürünün ya da fikrin zihinde oluşturduğu soyut çağrışım olarak tanımlanıyor. Her ürün ya da her hizmet nitelikleri doğrultusunda insan zihninde farklı çağrışımlar yaratıyor. Ürün fotoğrafçılığı söz konusu olduğunda ise konsept kavramı, ürünlerin hedef kitleye bir anlatı çerçevesinde sunulmasına olanak veriyor.

Konsept ürün fotoğraf çekimi, ürünlerin ya da hizmetlerin akılda kalıcı olması, müşterileri satın alma davranışına yönlendirecek nitelikte olması, ürün özelliklerin daha iyi ve etkileyici biçimde tanıtılabilmesi amacıyla yapılıyor. Ürün fotoğrafı çekimi genellikle profesyonel fotoğrafçılar tarafından yapılıyor. Bu noktada; profesyonel ve deneyim sahibi reklam ve moda fotoğrafçılarından yardım alınıyor. Konseptin belirlenmesi konusunda hem fotoğrafçı hem de ilgili firma söz sahibi oluyor. Elbette ürünün satışa sunulacağı platform ve bu platformun nitelikleri de konsept konusunda belirleyici etkenler arasında yer alıyor. Konsept ürün fotoğrafı çekimleri, tekstil, dekorasyon, teknoloji gibi birçok alan için gerçekleştirilebiliyor.

Konsept Ürün Fotoğraf Çekimi Ne gibi Avantajlar Sağlıyor?

Peki; belirli bir konsept çerçevesinde ürün fotoğrafı çekimi yapmak ne gibi avantajlar sağlıyor? E ticaret sektöründeki şirketler satış odaklı bir yaklaşım içerisinde oldukları için ürünlerini ön plana çıkarırken daha akılda kalıcı yöntemlere başvurmak istiyorlar.Konsept ürün fotoğraflarıakılda kalıcılık noktasında önemli bir avantaj sağlıyor.

Aynı zamanda konsept çekimler içlerinde belirli bir hikaye barındırdığı için izleyicinin ürünle ilişki kurmasını kolaylaştırıyor. Ürünlerin özelliklerinin ve detaylarının daha rahat anlaşılmasına olanak veriyor. Aynı zamanda firmanın prestijini ve marka değerini arttırmada önemli bir rol oynuyor. Bir konsept çerçevesinde tanıtılan ürünün tanıtım ve reklam kampanyalarında diğer ürünlere oranla daha fazla ön plana çıktığı görülüyor. Bu nedenle rekabetin yoğun yaşandığı e ticaret sektörü söz konusu olduğunda firmalar konsept fotoğraflara yöneliyor.

Konsept Ürün Fotoğraf Çekimi Nasıl Yapılır?

Peki; konsept ürün çekimi nasıl yapılır? Ürün fotoğrafçılığı söz konusu olduğunda fotoğraf çekimlerinde dikkat edilmesi gereken belirli unsurlar bulunuyor. Bu unsurların bir çoğunu konsept çekimler yaparken de dikkate almak gerekiyor. Peki; bu unsurlar nelerdir? “Konsept ürün çekimi nasıl yapılır?” sorusunu tüm detaylarıyla yanıtlayalım…

Planlama:
Konsept ürün fotoğrafında en önemli kalem planlamadır. Bu tarz çekimler fotoğrafçı, styling, ışık, edit gibi bir çok kalemde bir ekip tarafından ya da sadece fotoğrafçı tarafından sağlanabilir. Set ve plan oluşturma konusunda uzman fotoğrafçılar tarafından çekilmesi gerekmektedir. Fotoğrafçı, müşterinin istekleri, ürün ve kendi yaratıcılığı arasında kurduğu bağı yine aynı ürün üzerinden çektiği fotoğrafla tüketiciyi ilk bakışta etkilemeyi hedefler. Fotoğrafçı tarafından planlanan konsept ürün fotoğrafları çoğu zaman kağıt üstünde zihnen çekilip bitirildikten sonra uygulamada tamamlanır. Dolayısıyla planlama ve profesyonellik üst düzeyde önemli ve etkilidir.


Ürün Fotoğraflarında Netlik


Ürün fotoğrafı çekerken dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardan biri hiç şüphesiz ki netlik… Kullanıcıların ürünü tüm detaylarıyla inceleyebilmesi satış süreci için önemli bir noktayı oluşturuyor. Bununla birlikte e ticaret söz konusu olduğunda net ve yüksek çözünürlüklü fotoğrafların kullanılması ürün kalitesini yansıtması açısından da önem taşıyor. Bununla doğru olarak satışların artırılması ve müşteri memnuniyeti üzerinde de etkili oluyor. Profesyonel konsept ürün fotoğrafçıları, isteğe göre netlik konusunda uzmandırlar ve yine istekler doğrultusunda ürün üzerinde çeşitli alan derinliği aralıklarından en uygun olanını tercih eder.

Konsept Fotoğraflarda Kompozisyon

Konsept ürün çekimlerinin bir hikaye etrafında şekillendiğinden söz etmiştik. Bu nedenle konsept ürün çekimleri için bir kompozisyon oluşturmak önem taşıyor. Fotoğrafların hikayesinde tutarlılığı yakalamak dikkat edilmesi gereken faktörlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Aynı zamanda fotoğrafta yer alacak model, obje veya nesnelerin birbiriyle uyumunu yakalamaya da dikkat etmek gerekiyor. Doğru kompozisyonu oluşturabilmek başarılı fotoğraflar elde etmek için kilit noktalar arasında yer alıyor.

Işık Kullanımı

Fotoğrafçılık söz konusu olduğunda en önemli konulardan birinin ışık kullanımı olduğu biliniyor. Bu durum konsept ürün fotoğraf çekimi söz konusu olduğunda da değişmiyor. Üründe yansıtılmak istenen duygu ve düşünceye göre fotoğrafçı tek ışık kullanımından çoklu flaş seçeneklerine, yan ürün ve gobo kullanımlarına, doğal ışık kullanımına istenileni yansıtmak için tüm şekliyle karar vermelidir.

Arka Plan Seçimi


Fotoğrafçı ürünün üzerindeki renklere, yansıtılmak istenen duyguya ve ürünün ne olduğuna göre doğru arka planı kurgular. Arkaplan, ürün, ışık ve kompozisyon arasında doğrudan ya da zıt bir bağ oluşturulması zorunludur. Bu fotoğrafınızı tamamlayan ve etkin kılan en önemli faktörlerden sadece 1 tanesidir.

Doğru Açıyı Yakalamak

Konsept ürün fotoğraf çekimi yaparken bir diğer önemli unsur ise ürüne doğru yaklaşım sergilemektir. Ürünün kahramansı bir bakış açısı ile mi yaklaşılması ya da farklı bir şekilde daha önce sergilenmemiş bir açı ile yaklaşıp ilk bakışta müşteri şaşırtma amacı güdüp gütmediği yine çekim aşamasından çok önce planlanarak kağıt üstünde tamamlanması gereken faktörlerdendir.

Konsept ürün fotoğraf çekimi hakkında daha fazla bilgi almak için web sitemize göz atabilirsiniz. Sorularınız, görüşleriniz ve önerileriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Güncel gelişmelerden haberdar olmak ve bize destek olmak için Instagram hesabımızı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Website Field Is Optional.

CommentYour Message
NameYour Name
EmailEmail
WebsiteWebsite