E-ticaret Ürün Fotoğraf Çekimi

E-ticaret Ürün Fotoğraf Çekimi

Ürünlerinizin müşteriler tarafından daha fazla tercih edilmesi ve e-ticarette satışları artırabilmeniz için profesyonel bir E-ticaret Ürün Fotoğraf Çekimi yaptırmanız oldukça önemlidir. Önemi yükselerek artan online alışverişte müşteri davranışları incelendi ve müşterilerin aynı ürünü satan iki mağazadan ürün fotoğrafları daha güçlü gözüken mağazayı tercih ettiği araştırmalar sonucunda ispatlanmıştır.

Bu makalede, hem e-ticaret ürün fotoğraf çekimi için adım adım rehber rolü üstleniyor hem de profesyonel ürün çekimi ile ilgili küçük tüyolar barındırıyor.

E-ticaret Ürün Fotoğraf Çekimi Nasıl Yapılır?

E ticaret için ürün fotoğrafı çekimi nasıl yapılır? E ticaret fotoğraf çekimi yaparken nelere dikkat edilmeli? E ticaret fotoğrafları için hangi tekniklerden yararlanılabilir? Elektronik ticaret ya da daha sık kullanılan adıyla e ticaret kavramı; ürün ve hizmetlerin, dijital platformlar aracılığıyla, satışa sunulması ya da satın alınmasına yönelik faaliyetleri tanımlamak amacıyla kullanılır.  Bu faaliyetlerin yürütülebilmesi için, elektronik veri alışverişi, dijital pazarlama, mobil ticaret, tedarik zinciri yönetimi gibi farklı teknolojilerden yararlanılıyor. Geleceğin endüstrileri arasında gösterilen yarı iletken endüstrisinde yaşanan gelişmeler elektronik ticaret sektörünün yapılanıp, şekillenmesinde önemli rol oynamaktadır. E ticaretin, geleceğin en parlak ve öne çıkan sektörlerinden biri olacağı öngörülüyor.

E ticaret faaliyetlerinden bugün hemen her alanda yararlanmak mümkün olabiliyor. Özellikle dünyayı etkisi alan pandemi süreciyle beraber e ticaret faaliyetlerinin çok daha fazla ön plana çıktığı görüldü. Bu anlamda; E ticaret için ürün fotoğrafı çekimi çok farklı sektörler ve ürünler için en önemli faktör haline geldi. Bu noktada; Amazon, Etsy, Trendyol gibi popüler e ticaret siteleri ülkemizde ön plan çıkıyor. Dijital pazarlamanın kalbinin attığı siteler giyim, gıda, dekorasyon gibi pek çok noktada kullanıcıların imdadına yetişiyor. Tüketiciler ise satın almak istedikleri ürünleri görsellerine bakarak tercih ediyor.

E Ticaret İçin Ürün Fotoğrafı Çekimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

E ticaret rekabetin en yoğun yaşandığı sektörlerden biri olarak görülmektedir. Bu noktada; ürünlerin satışa sunulduğu alanı ön plana çıkartmak ve rakiplerin arasından sıyrılabilmek oldukça önemli. Bu noktada; ürün fotoğraflarının büyük bir role sahip olduğu biliniyor. Ürün fotoğrafı çekmek ve hedef kitlesine bu fotoğraflarla hitap edebilmek gerekiyor.

Günümüzde teknolojinin geldiği nokta sayesinde; internetin her evde ulaşılabilir olması, fotoğraf uygulamalarının mobil cihazlarda dahi rahatlıkla kullanılması söz konusu oluyor. Bu anlamda ürün fotoğraf çekimi için bazı firmalar, özellikle de küçük işletmeler profesyonel ürün fotoğraf çekimi yaptırmak yerine kendi imkanlarını kullanmayı seçiyorlar. Elbette bu yöntemin kesinlikle yanlış olduğu söylenemez. Doğru teknikler kullanılarak ürün fotoğrafı çekimi yapmak mümkün olabiliyor. Ancak; profesyonel bir dokunuşun hem marka değerinizi yükselteceğini hem ürünlerinizin satışlarını arttırabileceğini de unutmamak gerekir.

Bu noktada; profesyonel bir fotoğrafçıdan yardım almak en doğru adım oluyor. Çünkü e ticaret söz konusu olduğunda satışa sunulan ürünlerin özelliğini yansıtacak ve hedef kitleye ulaştıracak en önemli unsur, her daim fotoğraf oluyor. Bu nedenle; profesyonel ürün fotoğraf çekimi yaptırmanın satış hedeflerine ulaşmanın ilk ve en önemli adımı olduğunu söylemek yanlış bir ifade olmaz.

Ürün Fotoğrafı Çekimi İçin Doğru Kamerayı Kullanmak

Eğer ürün fotoğrafı çekmek için kendi imkanlarınızı kullanacaksanız doğru fotoğraf ekipmanına sahip olmak isteyebilir, maliyet dengesinde en uygun olanı tercih edebilir ya da elinizdeki imkanları değerlendirmek isteyebilirsiniz (telefon gibi). Ancak maddi imkanlarınız buna uygun değilse elbette bazı önemli niteliklerden feragat etmeniz gerekebilir. Küçük sensörlü cep telefonlarından yüksek çözünürlüklü ve detaylı fotoğraflar beklemek, tungsten ışık kullanımından paraflaş etkisi beklemek yanlış olacaktır.

E ticaret için ürün fotoğrafı çekimi yaparken ürünün tüm detaylarını ortaya çıkartacak çözünürlüklerde ve doğru ışık kullanmak, fotoğrafçının ürüne uygun kompozisyonu oluşturması ciddi ciddi mesai ve birikim isteyen işlerdendir. E ticaret fotoğraf çekimi için en basit haliyle biz ne kadar onay vermesekte çadır kullanımını tercih edebilirsiniz. Gelin bu tür fotoğraflarda doğru ve yanlışları birlikte sıralayalım.
Çadır Kullanımı: Ürün çadırı adıyla piyasada satılan sistemler, fotoğraflarınızda boyut algısını yok eder.
Tungten ışıklarla donatılmıştır, alan derinliği olacağından ürününüzün netliğinde problemler yaşatacaktır. Tüm bunlara rağmen düşük bütçeli yaklaşımlarda başlangıç için iyi bir seçenek olabilir ancak profesyonel dünyada maalesef yeri yoktur.
Robot çekimleri: Robotlar son zamanlarda oldukça popüler ve hızlı yaklaşımıyla insanları her ne kadar cezbetse de, 40 açıdan, flaşsız ortamda çekilen tüm fotoğrafları profesyonel bir göz geçmeden müşterilerine sunmaktadır. Hata 1, fotoğraflarda doğru kompozisyon uygulanmasına, doğru ışık tercihine izin vermez. Profesyonel elden çıkan bir ürün fotoğrafı özellikle Ürün Fotoğrafım tarafından çekilmiş bir ürün fotoğrafı sıkıcılıktan uzaktır. Beyaz planda e ticaret fotoğrafları sıkıcı olmak zorunda değildir. Profesyonel eller ürünlerinize hak ettiği değeri vererek, kompozisyon oluşturabilir, kahramansı bir duruş sergileyebilir ve ürününüz bu sayede diğer ürün fotoğraflarından hızlı bir şekilde sıyrılır. Doğru ışık kullanılır ve yansımalara, gölge ve lekelere doğru ve nitelikli gözler tarafından müdahale edilir. İşte tam da bu yüzden ürün fotoğrafı çekimi sanıldığı kadar basit bir işlem değildir.

Nelere ihtiyaç duyulur?

İçerisinde bir çok bileşenin olduğu gerçek bir stüdyoya ihtiyacınız var. Ancak sayısız bileşenin ve doğru ışık kaynaklarının profesyonel gözler tarafından doğru kullanıldığı bir ortama ihtiyaç duyulur. Peki bu sayısız bileşenler neler? Stüdyo nasıl oluşturulur derseniz bunu bir sonraki konumuzda açıklayalım.

Evde ya da ofiste DIY Kendin yap tarzında ürün fotoğrafı çekimi yapmak mümkün mü?

Elbette mümkün. Ancak sınırlarınız olacaktır. Bu tamamen sizin ne istediğiniz ile doğru orantılıdır. Bunun için çekim çadırından, 5200 K sabit ışıklardan, kafa flaşı ve bowens çözümlerden elbette ki faydalanabilirsiniz.
Alanı belirlemek ile başlayın. Ürününüzün küçük ya da büyüklüğüne göre bir alana ihtiyacınız olacaktır. Elinizdeki ekipmanları değerlendirin. Eğer fotoğraf ekipmanınız var ise daha komplike bir setup kurulabilir, cep telefonu ile hızlı çözüm peşindeyseniz çalışma masanızın üstüne bile halledebilirsiniz. Bize Ulaşın birlikte çözelim. Neden olmasın?

Hayalet Manken Çekimi

Ürün fotoğraflarında hayalet manken çekimi yurtdışında ve önemli markalar tarafından oldukça sık kullanılan bir yöntemdir.  Bu yöntem “ghost fotoğraf çekimi” olarak da adlandırılıyor. Satmak istediğiniz tekstil ürününü kesin bir yaklaşımla diğer üst çekim ürün fotoğraflardan ayıracak, tekstil ürünlerinizin beden ve dokusunu gösterecek ve albenisi ile müşterilerinizin dikkatini çekecektir.  Hayalet manken çekimi yaparken cansız bir mankene ve elbetteki bir stüdyo ortamına ihtiyaç duyulmaktadır.

Ghost fotoğraf çekimi yaparken; ürünü farklı açılardan çekmenin faydası olduğu gibi aynı zamanda iyi bir editing bilgisi devreye girmektedir. Işık kullanımı bu tarz hassas çekimlerde çok önemlidir bu nedenle profesyoneller dışında bu konuya yaklaşımı kafa karıştırıcı, ürününüzü yanlış tanıtan bir hale bürünebilir.

Işık ve Arka Plan Kullanımı

Beyaz fonda ürün çekimi yapmak yalnızca e ticaret ve hayalet manken çekimlerinde tercih edilen bir yöntem değildir. Beyaz planda yapılan çekimler ürününüzü ön plana çıkartır, üründe var olmayan nesneler kompozisyon içerisinde olmaz böylece müşteri sadece almak istediği ürünle temas kurar. Google algoritması beyaz planda çekilen ürün ve hayalet manken çekimlerini ön plana çıkartır ve görsellere taşır. Böylece satıcı için kazan kazan durumu oluşmuş olur.

Her ürün için ışık kullanımı farklılıklar gösterir. Bu farklılıklar öncelikle müşterinin ne istediğine, ürünün yapısına, doğasına göre şekillenir. Örneğin; parlak dış yüzeye sahip bir üründe kullanılan ışık kaynağı ve ekipmanlar tamamen değişiklik gösterebilir. Cam, şişe çekimi gibi ürünlerde Stripboxlardan ve gobolardan faydalanırken daha mat ürünlerde direkt ışık kullanımı ile sert ışık ve gölgelerden faydalanılabilir. Bu oldukça uzun ve profesyonellik gerektiren bir konudur. Ürün Fotoğrafım müşterilerine sipariş aşamasında ışık tercihini, arkaplanını ve çekim türünü belirleme imkanı sunuyor. Bu sayede müşteri ile fotoğrafçı arasında teyit edilmiş bir anlaşma gibi ürün fotoğrafının detayları belirlenebiliyor. Elbetteki yaklaşımda istenilen herhangi bir değişim çekim aşamasına geçilmeden düzenlenebilir. Softbox, stripbox gibi ürünler ışığı yumuşatmaya yararken Honey comb grid gibi ürünler belli bir alana azami ışık gönderimine olanak sağlıyor.  Böylelikle; ürün üzerine düşen ışık tamamen fotoğrafçı tarafından kontrol altına alınabiliyor.  Lightbox ise ürünün istenilen yönden aydınlatılmasına ve istenilen kontrastın sağlanmasına yardımcı oluyor. Tüm bu yan ürünler aslında stüdyo fotoğrafçılığının temellerini oluşturuyor.

Daha Başarılı Fotoğraflar Çekmek ve Kendinizi Geliştirmek İçin Neler Yapabilirsiniz?

Her konuda olduğu gibi ürün fotoğrafı çekimi konusunda da kendinizi geliştirmeniz mümkün. Ancak bunun için sık sık pratik yapmak ve farklı tekniklerden yararlanmak gerekiyor. Eğer ürün fotoğraflarınızı kendiniz çekmek istiyorsanız düzenli olarak bu konu üzerinde çalışmanızda fayda var. Farklı açılardan çekimler ve denemeler yaparak ürünleri en iyi yansıtan açıları bulmalısınız. Fotoğrafta ışık kullanımının son derece önemli olduğundan az önce söz etmiştik. Bu nedenle en doğru yöntemi ve en doğru araçları kullanarak gölge ve parlamaları ortadan kaldırmaya odaklanın.

Daha fazlası için Ürün Fotoğrafımın YouTube Kanalına abone olabilirsiniz.

E ticaret için ürün fotoğrafı çekimi hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız, görüşleriniz ve önerileriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Güncel gelişmelerden haberdar olmak ve bize destek olmak için Instagram hesabımızı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Website Field Is Optional.

CommentYour Message
NameYour Name
EmailEmail
WebsiteWebsite